Podążanie za spontaniczną aktywnością dziecka, towarzyszenie mu w poznawaniu świata, szacunek dla jego odrębności- to trzon metody wychowania według Marie Montessori. Tradycyjne wychowanie wiążę się z narzucaniem dziecku określonych zasad, dyscypliną, wskazywaniem co robić i jak robić. Natomiast metoda włoskiej lekarki kładzie nacisk na swobodę w rozwoju dziecka. Główną zasadą w wychowaniu według Marie jest wolność dziecka, bo jest ono kompletnym bytem, który rozwija się w swoim tempie. Celem rozwoju jest samodzielność, która stanowi nadrzędną wartość w wychowaniu dziecka, bo do tego dąży każdy rodzic.
Zabawki Montessori- dlaczego są dobre dla dzieci? Są wykonane z naturalnych materiałów, bezpieczne i nie narzucają schematu zabawy. Co warto o nich wiedzieć i dlaczego powinny rozgościć się w pokoju dziecka?
Metoda Montessori jest coraz popularniejsza na świecie
W pierwszym roku życia mózg osiąga objętość 85% mózgu osoby dorosłej. Intensywny wzrost oznacza wręcz chłonięcie otaczającego świata. W przyjaznym otoczeniu rodziców, dziadków, którzy pełnią rolę pomocnika, a nie nadzorcy, rozwój jest swobodny i biegnie we właściwą stronę. Pomocne są w tym zabawki Montessori, które są bezpieczne już dla najmłodszych dzieci.
Maria Montessori przyszła na świat w XIX wieku, jednak jej metody są dziś bardzo popularne. Między innymi ze względu na świadomość rodziców, dotyczącą wpływu wychowania na rozwój dziecka i umiejętność radzenia sobie przez niego w dorosłym życiu. Gdy Marie tworzyła podstawy nowych metod, na myśl jej nie przyszło, że 100 lat później dzieci korzystając z długopisu 3D w pełni będą rozwijać swoją kreatywność!
Zasady Montessori
Zasady Marii Montessori można ująć w kilka zdaniach:
- Wolność - ale w określonych granicach. Oznacza to tworzenie środowiska dla dzieci, w którym
będą bezpieczne i mogą eksplorować świat. - Szacunek - akceptacja dziecka. Pozwolenie mu na rozwój pasji i wykonywanie zadań w swoim
tempie. - Obserwacja - planowanie zajęć i aktywności dla dzieci. Towarzysząc dziecku poprzez obserwację,
rodzic, pedagog planuje atrakcyjne z punktu widzenia dziecka zajęcia. - Indywidualizm - każde dziecko jest inne. Należy pozwolić dziecku na swobodny rozwój we
własnym tempie. - Wartościowe zabawki - mniej znaczy więcej. Jedna zabawka może być wykorzystywana do
różnych zabaw. Mniej zabawek to uporządkowany pokój i w takim świecie ładu łatwiej jest
odnaleźć się dziecku. - Bez kar i nagród - dzieci posiadają w sobie naturalną chęć do nauki. Nie ma konieczności nagradzania ich za dobre oceny czy zachowanie. W przypadku negatywnych zachowań rodzic powinien wskazywać dziecku skutki.
Według Marie Montessori wychowując małą istotę, warto zaufać swojemu rodzicielskiemu instynktowi. Być przy dziecku, obserwować, pomagać, ale nie ograniczać w poznawaniu świata na jego zasadach.
Zabawki Montessori- dlaczego są dobre dla dzieci?
Projektor z tablicą do malowania z obrazu
✅ 24 grafiki na 3 krążkach
✅ 12 kolorowych pisaków
✅ rozwija zdolności artystyczne
Mata wodna do malowania na mokro XXL | Świat Dinozaurów
Mata z akcesoriami do malowania na mokro
Zdecydowanie zdrowszą alternatywą są zabawki, a wśród nich zabawki Montessori wymieniane są w czołówce. Dlaczego?
- Dzięki nim dziecko nabywa umiejętności życiowych i staje się samodzielne, niezależne. Przykładem są przewlekanki, sortery, ubieranki, zegar.
- Uczy się rozwiązywania problemów i rozwija logiczne myślenie. Podczas zabawy labiryntem, puzzlami, układankami typu dopasuj elementy, dziecko próbuje różnych możliwości, by osiągnąć cel.
- Rozwijają motorykę i koordynację wzrokowo-ruchową. Są to gry zręcznościowe, układanki, klocki, tablice manipulacyjne, piramidy.
- Działają na różne zmysły: wzrok, słuch, dotyk i węch. Każda zabawka Montessori pobudza różne zmysły.
- Poprawiają koncentrację i uwagę, angażują dziecko na długi czas. Przykładem są zarówno proste zabawki pod postacią klocków, jak i rozbudowane zestawy typu sklepik, zagroda dla zwierząt i figurki.
Jak wyglądają i co cechuje zabawki Montessori?
Zabawki Montessori są zaprojektowane z myślą o kompleksowym rozwoju dziecka. Nie są to zabawki na chwilę! Z pewnością każdy rodzic wie, jak to jest z zabawkami u dzieci- że budzą zachwyt tylko przez chwilę, w porywach do dwóch dni. A później lądują w przepełnionym koszu z innymi zabawkami.
Co warto wiedzieć o zabawkach Montessori?
Naturalny materiał | Są stworzone z naturalnych przyjaznych dzieciom i środowisku materiałów. Najczęściej są wykonane z drewna bądź wełny. Drewno pokryte jest nietoksycznymi farbami, bezpiecznymi dla dzieci. |
Prostota | Zabawki są proste w swojej konstrukcji, dzięki czemu mogą być wykorzystywane do różnych zabaw. Inspirują i nie ograniczają możliwości zabawy. Minimalistyczna forma nie rozprasza uwagi! |
Atrakcyjne wizualnie |
Bardzo dużą zaletą zabawek Montessori jest ich atrakcyjny wygląd. Te zabawki są dopracowane w najmniejszym detalu, dlatego dzieci chętnie się nimi bawią. |
Trwałe |
Drewniane zabawki nie mają sobie równych, jeśli chodzi o trwałość, a jak wiadomo dzieci uwielbiają od czasu do czasu czymś rzucić. Los plastikowych zabawek często jest przesądzony, drewniane są trwałe i wręcz niezniszczalne. |
Przyjemna w dotyku tekstura i zapach natury |
Zabawki Montessori cechuje naturalna tekstura, drewna, co pobudza zmysł dotyku i zachęca do zabawy. Drewno również pachnie w charakterystyczny sposób, pobudzając zmysł węchu. |
Dużą zaletą zabawek Montessori jest ich prostota. Nie są skomplikowane dla dzieci i nie potrzebują one pomocy dorosłych podczas zabawy. To dodaje im pewności siebie i zachęca do zabaw. Przy tym dziecko nie jest nadmiernie stymulowane przez liczne bodźce, które mogą skończyć się wybuchem złości. Zabawki Montessori wyciszają i są pomocne w gaszeniu nadmiernego pobudzenia emocjonalnego u dzieci.
Warto wiedzieć, że Marie Montessori początkowo opracowywała metodę dla dzieci niepełnosprawnych, które wymagały wsparcia w procesie edukacyjnym, dlatego zarówno sama metoda jak i zabawki mają dobroczynny wpływ na rozwój dzieci. W tym na rozwój emocjonalny.
Zabawki Montessori dla różnych grup wiekowych
Marie Montessori podzieliła rozwój dziecka na kilka etapów. Ten pierwszy do 6. roku życia jest bardzo intensywny, oparty głównie na spontanicznej eksploracji świata. Zabawki w tym wieku można podzielić na:
- Do 3 lat- klocki drewniane z nadrukami (zwierzątka, postacie, krajobraz), grzechotki, układanki, kostki edukacyjne z ruchomymi elementami, pętle motoryczne z koralikami, piramidy, tablice manipulacyjne, bujaki, stopy sensoryczne.
- Od 3 lat- układanki edukacyjne, sortery, tablice edukacyjne (cyfry, literki), gry zręcznościowe, konik na biegunach, przeplatanki, gry logiczne, liczydło, zabawki tematyczne- domek, sklepik, zagroda ze zwierzątkami, książeczki.
- Od 6 lat- zestawy kreatywne, deski do balansowania, drewniane kości do gry, gra w kółko i krzyżyk, gry ćwiczące pamięć, puzzle, zegar, gry zręcznościowe, przybijanki.
Dla starszych dzieci w wieku szkolnym polecane są drewniane tabliczki mnożenia, zestawy do nauki dodawania, odejmowania, zestawy do nauki pisania, drewniane puzzle i układanki o większym stopniu trudności- dostosowanym do wieku dziecka.
Popularne zabawki Montessori
Projektor z tablicą do malowania z obrazu
✅ 24 grafiki na 3 krążkach
✅ 12 kolorowych pisaków
✅ rozwija zdolności artystyczne
W okresie dzieciństwa nie może zabraknąć puzzli. Drewniane puzzle uczą kształtów, kolorów, logicznego myślenia, precyzji i koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dla najmłodszych atrakcyjne są kolorowe, drewniane puzzle na podkładce, prezentujące zwierzęta, świat wodny czy postacie z bajek, więcej znajdziesz tutaj.
Jedną z najbardziej znanych i uwielbianych zabawek od najmłodszych lat jest konik na biegunach. bujanie na koniku uczy balansowania ciałem, pozytywnie wpływa na zmysł równowagi i koordynację ruchową oraz wzmacnia mięśnie. Konik pobudza wyobraźnię i czy jest dziecko, którego nie chce mieć go w swoim pokoju?
Popularną zabawką są również labirynty. Uczą precyzji, logicznego myślenia, mają pozytywny wpływ na koncentrację.
Jeśli chcesz, by Twoje dziecko nauczyło się wiązać sznurówki i rozwijały się jego umiejętności manualne, koniecznie podaruj mu drewniane przeplatanki.
Jak wybrać zabawkę Montessori?
W dzisiejszym świecie rządzi konsumpcjonizm, zabawki są dosłownie na wyciągnięcie ręki przez dziecko. Warto jednak uczyć je od najmłodszych lat świadomego ‘konsumowania’ świata. Dlatego najlepiej postawić na zabawki wysokiej jakości, wykonane z bezpiecznych materiałów, przyjazne dzieciom i stymulujące ich rozwój na kilku płaszczyznach.
Dziś więcej znaczy mniej, lepiej kupić jedną wysokiej jakości zabawkę niż kilka, których los jest przesądzony. Wybierając zabawkę Montessori najlepiej kierować się:
- wiekiem,
- etapem rozwoju,
- zainteresowaniami.
Nie wybiegaj w przyszłość, podaruj dziecku to, czego aktualnie potrzebuje, to co wzbudza jego zainteresowanie i to, co go inspiruje. Zabawki Montessori są tak skonstruowane by towarzyszyć dziecku przez długi czas. Stawiając na jakość przy wyborze zabawek, uczysz dziecko podążania w życiu za tym, co jest wartościowe.